Mimo vánoční sezónu nejsme dostupní na telefonu. V případě potřeby nebo dotazů nám prosím napište na e-mail. Objednávky však nadále přijímáme a odesíláme jako obvykle.

Nejhezčí předvánoční zvyky: adventní věnce, kalendář, trhy a další kouzelné tradice

Advent bývá jedno z nejkrásnějších období v roce, na které se těší nejen děti, ale i mnozí dospělí. Ačkoliv může být trochu hektický, provází ho také mnoho radostí, které si milovníci Vánoc užívají. Je spojený s různými adventními zvyky a tradicemi, jež pomáhají naladit se na blížící se sváteční atmosféru. Pojďte se s námi podívat na nejznámější adventní tradice.

 

Mezi tradiční adventní zvyky patří například výroba adventního věnce a zapalování svíček každou neděli, otevírání adventního kalendáře či návštěva různých vánočně laděných akcí, jako jsou například trhy. Všechny tyto tradice tvoří krásné předvánoční období, bez kterého si zimu už lze jen těžko představit.

Adventní věnce

Jeden z nejznámějších symbolů předvánočního času jsou adventní věnce. Většinou mívají tvar kruhu, jsou vyrobené z jehličnatých větviček, ozdobené sušeným ovocem, mašlemi, skořicí či šiškami. Další variantou jsou také podobně vytvořené adventní věnce bez svíček, které si lidé věší na dveře.

Adventní věnec fotografie

Tyto dekorace ovšem neslouží pouze ke zkrášlení, ale nesou také určité poselství. Jejich historie sahá do Německa, kde se v protestantských komunitách objevily jako způsob, jak dětem odpočítávat zbývající čas do Vánoc. Stejně jako v současné době se čtyři neděle před Štědrým dnem postupně zapalovaly svíčky, jež symbolizují nejdůležitější věci v životě.

Ačkoliv se i dle různých tradic můžou věnce lišit v počtu a barvě svíček, které nesou odlišné významy, obecně se první svíce zapaluje za naději. Druhá poté za mír, třetí za přátelství či radost. Poslední čtvrtá svíčka představuje lásku. Zelený základ adventního věnce ve tvaru kruhu se pojí s věčností a životem.

 

Adventní kalendář

Stejně jako věnce jsou už dlouhou dobu s adventními tradicemi spojené kalendáře. Tento zvyk pro děti je také krásný způsob, jak si zkrátit čekání na Štědrý den. Ratolesti si každý den po dobu čtyřiadvaceti dnů otevírají jednotlivá okénka, ve kterých na ně čeká překvapení. To má tradičně podobu čokoládových kostiček, domácky vyrobené kalendáře ale můžou obsahovat také jiné druhy sladkostí. V současné době se dají koupit například i adventní kalendáře s kosmetikou či čaji. Podob je nespočet – kalendáře můžou být látkové, dřevěné nebo dokonce už i digitální.

Adventní kalendář

První známé kalendáře se objevil v půlce 19. století a měly podobu čar kreslených křídou, které lidé každý den umazávali. Existovaly také adventní svícny se čtyřiadvaceti svíčkami či na zeď zavěšené obrázky s náboženskou tematikou. První adventní kalendáře s otevíracími okénky se vyráběly od začátku 20. století a bývaly v nich opět obrázky, později také různé pochutiny, jako je čokoláda.

Adventní trhy

Ještě starší tradicí, sahající až do středověku, jsou adventní trhy. Dříve sloužily lidem jako příležitost, jak si v průběhu čtyř týdnů nashromáždit zásoby na svátky. V současné době si je lidé spíš užívají ve volném čase jako kulturní aktivitu. Celé dny totiž doprovází různorodý hudební či divadelní program, jenž pomáhá dokreslit kouzelnou atmosféru.

 

Návštěvníci ve stáncích nakupují nejrůznější pochutiny, od sladkého cukroví až po bramboráky a klobásy, které zapíjejí vánočním punčem či svařákem. Často stánkaři nabízejí i rukodělné zboží, jako jsou ozdobičky na stromeček nebo další dekorace, které lze nadělit blízkým pod stromeček.

Nalézt je lze už i v každém menším městě, k těm nejoblíbenějším v Česku ale patří trhy na Staroměstském náměstí v Praze, na náměstí Svobody v Brně či v historickém centru Olomouce. Nejznámější vánoční trhy v Evropě se každý rok odehrávají ve Vídni, Drážďanech, Krakově či Londýně.

Adventní trhy večer

TIP: Přečtěte si náš článek Adventní a vánoční trhy – 9 tipů, kam se vydat.

Adventní koncerty

Bohaté kulturní zážitky ale lze zažít i jinde než na trzích. K adventu totiž neodmyslitelně patří také vánoční koncerty, které do těchto zrychlených týdnů přináší zklidnění, radost, a hlavně sváteční náladu. Zaznívají při nich koledy, duchovní hudba, ale i populární melodie. Konají se nejen na různých kulturních místech, ale také v kostelích či na náměstích.

Rodiče malých dětí si vánoční hudbu také užívají na školních besídkách a vystoupeních, kde jejich ratolesti předvádí, co se o adventu naučily. Často jsou peníze utržené ze vstupu věnovány na charitu. Ukazují tak, že Vánoce nejsou o dárcích a penězích, ale o sdílení, pomoci a společných zážitcích.